Çizgi Romanİnceleme

Haftalık Çizgi Roman İncelemeleri #2

Merhabalar! Haftalık bir şekilde çıkan çizgi romanları kısa kısa incelediğim yazı serisinin ikinci yazısından herkese selamlar. Bu hafta, listede yeni çıkan serilere de yer vermeye çalıştım. İyi okumalar.


Miles Morales: Spider-Man #18
Haftalık Çizgi Roman İncelemeleri #2
Miles Morales: Spider-Man #18

Miles Morales: Spider-Man #18

Bendis sonrasında serinin başına geçen Saladin Ahmed, seriye yeni bir soluk getirdi. Yazar; Miles’ın özel hayatını, kahramanlık maceralarını ve okul hayatında yaşadığı sıkıntıları başarılı ve yer yer eğlendirici şekilde anlatıyor. Sayıya gelmeden önce kapakta yazılan Outlawed olayını kısaca özetlemek gerekirse: Hükümetin vakti zamanında süper kahramanlara imzalamasını şart koştuğu Süper İnsan Kayıt Yasasını bu sefer, yakın zamanda yaşanan bir olay sonrası (Outlawed #1) genç süper kahramanlara imzalamaları için diretmeye başlıyor. Bundan dolayı da genç kahramanlarımız kanun kaçakları durumuna düşüyor. Bu sayıda, bu olaya çok fazla ağırlık verilmemiş. Daha çok Miles’ın önceki sayılarında tanıtılan kötü bir karakter ile giriştiği mücadeleyi okuyoruz. Tanıtılan kötü karakterin davranışları, arkasında bulunan organizasyonun kimlerden oluştuğu ve amaçlarının ne olduğu bir soru işaretiyle son buluyor. Sonlandırmadan önce Bendis’in yazmış olduğu ilk Miles hikayelerini sevmiş fakat sonraki 616 evreninde geçen hikayelerini sevmediyseniz bu seriyi size öneririm.

Batman #98
Haftalık Çizgi Roman İncelemeleri #2
Batman #98

Batman #98

Bu sayı, Joker War hikayesi boyunca en çok sevdiğim sayıydı. Yazar, bir tarafta kapakta görüldüğü gibi Harley vs Punchline mücadelesinin rövanşını, mücadele boyunca iki karakterin Joker’in hayatına nasıl dahil olduklarını ve Joker’in onlar için ne anlam ifade ettiklerini güzel bir şekilde anlatıyor. Sayının diğer tarafında ise City of Bane hikayesinin etkilerini görüyoruz. Alfred’in ölümünü bir türlü atlatamayan Bruce’un, önceki sayılarda maruz kaldığı yeni bir çeşit Joker gazının etkisiyle gördüğü Alfred ile dertleştiği sahneler yürekleri burkacak cinstendi. Bitirmeden önce Jorge Jimenez ve Tomeu Morey ikilisinin bu sayıda harika bir iş çıkardığı söyleyebilirim. Özellikle Bruce ve Alfred sahnelerinde. Son olarak, büyük finale yalnızca iki sayı kaldığını da belirtmek lazım.

Black Widow #1
Haftalık Çizgi Roman İncelemeleri #2
Black Widow #1

Black Widow #1

Marvel’ın, son dönemlerde uzun soluklu olamayan serilerinden biri olan Black Widow, yakın zamanda yıldızı parlayan Kelly Thompson yazarlığında tekrardan okuyucu ile buluşuyor.  Yazar karakteri alıştığımızdan farklı bir şekilde işleyeceğinin sinyallerini ilk sayıdan veriyor.  Açıkçası yazarın aldığı bu karar hoşuma gitti. İlk hikaye bitene kadar seriye bir şans daha vermeyi düşünüyorum.  Ayrıca, Elena Casagrande’nin çizimleri de seriye güzel yakışmış.

Shazam #14
Shazam #14

Shazam #14

Ertelene ertelene bir hal olan Geoff Johns’un Shazam serisi, yeni sayısıyla raflardaki yerini alıyor. Ertelenmelerden dolayı bir yerden sonra seriye ilgimi kaybetmiştim. Sayıya çok coşamadığımı ve ortalama bulduğumu söylemek isterim. Okurken gerçekleşen olaylar çok aceleye getirilmiş gibiydi. Benzer şekilde Superboy Prime olayı da aceleye getirilmişti fakat Superboy Prime’ı tekrardan görmek hoştu.  Bu sayı ile Johns,  Shazam serisinde ki hikayesini tamamlayarak seriden ayrılıyor. Seri 15.sayı ile okurlara veda edecek. Son sayıda yazar koltuğuna ise Jeff Loveness oturuyor.

We Only Find Them When They’re Dead #1
We Only Find Them When They’re Dead #1

We Only Find Them When They’re Dead #1

Al Ewing’in yazdığı, Simone Di Meo’nun çizerliğini yaptığı We Only Find Them When They’re Dead ilk sayısıyla okuyucuyla buluştu. Bu haftanın en beğendiğim sayısı olduğunu söyleyebilirim. Al Ewing yine ilgi çekici bir hikaye ile karşımıza geliyor. Çizimler de kurgulanan bu atmosferi iyi yansıtıyor. Eğer Al Ewing’in son işlerini beğendiyseniz ya da uzay bilim kurgularını seviyorsanız bu seriyi size önerebilirim.

Spy Island #1
Spy Island #1

Spy Island #1

Bu haftanın bir başka yeni serisi Dark Horse’dan çıkan Spy Island oluyor. Yazarı Chelsea Cain, çizeri ise Elisa McCall olan bu seri sadece dört sayıdan oluşacakmış. Süper casus Nora Freud’un, Bermuda Şeytan Üçgeni‘nin yakınlarındaki bir adada geçen maceralarını anlatıyor. Hikayenin anlatımı ve çizimleri beni pek sarmadı açıkçası. Bu seriye devam eder miyim pek bilemiyorum.

Inkblot #1
Inkblot #1

Inkblot #1

Bu haftanın çıkan ve incelediğimiz son yeri seri, Image tarafından yayınlanan Inkblot oluyor. Yazar koltuğunda Emma Kubert, çizer koltuğundaysa Rusty Glad oturuyor. Hikaye, zamanda ve farklı gerçekliklerde seyahat etme yeteneği olan bir kedi ile büyücü bir kızın maceralarını anlatıyor. Keyifli bir sayıydı fakat bir sonraki sayı için bende bir heyecan uyandırmadığını söylemek isterim.

Bir sonraki haftalıkta görüşmek üzere.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu