Çizgi RomanListeÖneri

Kesinlikle Okumanız Gereken Türkçe Çizgi Romanlar

Süper kahraman filmlerinin son 10 yılda büyük bir popülerlik kazanmasının etkilerinden birisi de bu filmlerin uyarlandığı ana kaynak olan çizgi romanlara ilginin artması. Fakat biliyoruz ki çizgi roman dünyasına giriş her zaman kolay olmayabiliyor. Okumaya nereden başlayabilirim sorusunun akılda uyanmasının yanı sıra hangi eserlerin daha iyi olduğu konusunda da zihinlerde soru işaretleri oluşabiliyor. Bizler de discord sunucumuzda bulunan takipçilerimizle yaptığımız bir anket sonucu onların kesinlikle bu çizgi romanı okumanız gerek dediği tam 10 (en çok oy alan) Türkçeleştirilmiş çizgi romanı, Kesinlikle Okumanız Gereken Türkçe Çizgi Romanlar başlığı altında sizler için listeledik.

Vision

Ülkemizde yayın hayatına 2021 sonuna kadar başlaması planlanan Disney Plus’ın Marvel dizilerinden birisi olacak olan WandaVision’da Tom King’in 2018 yılında kaleme aldığı Vision ve Bendis’in 2005 yılında yazdığı House of M çizgi romanlarından esintiler olacağına inanıyoruz.

Hal böyleyken iyi bir eser olmasının yanında önümüzdeki yıl yayınlanacak olan dizide neler beklemeniz gerektiğine dair bir öngörü oluşturmanızı sağlayacak olan Vision, Marvel sevenlerin kesinlikle okuması gereken çizgi romanlardan.

vision - marmara çizgi - Kesinlikle Okumanız Gereken Türkçe Çizgi Romanlar

Yayınevi: Marmara Çizgi

Yazar ve çizerler: Tom King

Konu: Vision’ı yaklaşık 50 sene boyunca defalarca Ultron, Thanos, Loki, Doom, Mephisto, Kang ve bir çok büyük isme karşı savaşırken gördük. Hatta birkaç kez Avengers ile de savaştı fakat şimdi bunların hepsinden daha zorlu bir savaşın peşinde. Vision, bu hikayede kendisi gibi android bir aile yaratmanın ve normal bir yaşam sürmenin, daha doğrusu bir Avenger’a göre normal bir yaşamın peşinde. Çünkü henüz emekli olmadı, sadece diğer Avengers üyeleri gibi dünyayı kurtarmadığı zamanlarda ailesiyle vakit geçirmek istiyor. Bir taraftan Vision’ın yeni normal hayatını, diğer taraftan da eski günlerini görebileceğiniz bu eşsiz hikayeyi şiddetle tavsiye ediyoruz.

Detaylı bilgi için tıkla.


Saga

saga - Kesinlikle Okumanız Gereken Türkçe Çizgi Romanlar

Paper Girls ve Y The Last Man gibi özünde insan doğasını işleyen yapımlarla karşımıza çıkan Brian Vaughan’ın en dramatik ve çarpıcı işi olan Saga, ben süper kahramanlardan pek hoşlanmıyorum ama çizgi roman dünyasını da merak ediyorum diyenler için mükemmel bir tercih.

Yayınevi: Marmara Çizgi

Yazar ve çizerler: Fiona Staples, Brian K. Vaughan

Konu: Nefret üzerine kurulu bir dünyada birbirleriyle savaşta olan iki ırktan canlıların bir yasak bebek dünyaya getirmelerini, bunun üzerinden ebeveynlik ve umut dolu bir uzay operası anlatan yapım yer yer sizi güldürecek yer yer ise ağlatacak.

Detaylı bilgi için tıkla.


Hawkeye

hawkeye - Kesinlikle Okumanız Gereken Türkçe Çizgi Romanlar

Disney Plus tarafından dizileştirilecek olan bir başka çizgi roman ise Hawkeye. Çizim tarzı, anlattığı hikayesi, Pizza Dog ve Kate ile sizi hızlıca dünyasına adapte eden eser, Hawkeye favori Avengerlarınızdan biri olmasa bile elinizden düşürmeden kendini okutacak işlerden biri.

Yayınevi: Marmara Çizgi

Yazar ve çizerler: Matt Fraction, David Aja ve Javier Pulido

Konu: Bir Avenger olmasının sonsuz ün ve parıltılı bir hayat getirdiğini düşünebileceğiniz Clint Barton’ın günlük yaşamı o kadar da parıltılı değildir. Halk tarafından Dünya’nın en kudretli kahramanlarının arasında sadece ok atan, sıradan eleman olarak görülen Clint, bir köpeği kurtarmaya çalışırken eşofmanlı bir çeteye bulaşıp kendini ve Kate’i bir dizi aksiyonun içine sokar.

Hawkeye, 4 ciltten oluşuyor.

Detaylı bilgi için tıkla.


Sandman

sandman - Kesinlikle Okumanız Gereken Türkçe Çizgi Romanlar

Roman, senaryo ya da çizgi roman ayırt etmeksizin yazan Neil Gaiman’ın kaleme aldığı en popüler çizgi roman olan Sandman, harika edebi dili ve insanın ayrıntılarında kaybolduğu çizimleriyle okuyucuyu büyüleyen harikulade bir eser.

Yakın zamanda çıkan ve pek çok ünlü ismi barındıran sesli kitap versiyonu ve Netflix’in yapım aşamasında olduğunu duyurduğu dizi uyarlaması, gelecek birkaç yıl daha Sandman’den bol bol bahsedeceğimizin de büyük bir kanıtı.

Yayınevi: İthaki Yayınları

Yazar ve çizerler: Neil Gaiman,

Konu: Endless olarak bilinen yedi kardeşten üçüncüsü Dream’i merkezine alan Sandman kısaca Antik Tanrıların (Ölüm, Kader, Tutku gibi) insan dünyası ve ilahi dünyalar için ne anlama geldiğini, nelere kadir olduklarını ele alıyor.

Detaylı bilgi için tıkla.


Marvel Renkler

mavi - Kesinlikle Okumanız Gereken Türkçe Çizgi Romanlar

Renkler serisi, sevdiğimiz ve bildiğimiz Marvel kahramanlarının hayatlarındaki dramatik dönüm noktalarını hem yeni hem eski okuyuculara hitap eden bir şekilde aktarıyor. Marvel’ın renkler serisi dahilinde çıkan üçlemenin içeriği şu şekilde;

*Hulk – Gri

*Spider-Man – Mavi

*Daredevil – Sarı

Yayınevi: Marmara Çizgi

Konu: Shakespeare vari hikayeleri süper kahraman türüne uyarlamasıyla dikkatleri üzerine çeken Jeph Loeb’in renkler serisi duygular üzerine bir güzelleme. Mavi rengin üzüntüsü, sarı rengin agresifliği, gri rengini yalnızlığı ve ayrıca yarattığı boşluğu kahramanlarımızın acı dolu geçmişiyle harmanlayıp önümüze sunuyor

Detaylı bilgi için tıkla.


Daredevil

daredevil - Kesinlikle Okumanız Gereken Türkçe Çizgi Romanlar

Eser, 2003 yılında Brian Michael Bendis ve Alex Maleev’in çizgi roman dünyasının en önemli ödülü olan Eisner’ı kazanmalarını sağladı.

Yayınevi: Arkabahçe

Yazar ve çizerler: Brian Michael Bendis

Konu: Wilson Fisk nam-ı diğer Kingpin’in yanında çalışmaya başlayan Samuel Silke’in gözü yükseklerdedir. Kingpin’e suikast düzenleyen Silke aslında kimdir? Peki bu suikastin Matt Murdock’un peşine düşen kiralık katillerle bir bağlantısı var mıdır?

Bu ve bunlara benzer sorulara yanıt bulan seri 10 ciltten oluşuyor.

Detaylı bilgi için tıkla.


Güngezgini

güngezgini Kesinlikle Okumanız Gereken Türkçe Çizgi Romanlar

Pek çok Eisner ödülünün sahibi Ba ve Moon ikilisinin yayınlandığı vakitten beri evrensel övgüyle anılan işi Güngezgini, ülkemizde de çizgi roman okurları arasında özel bir yere sahip işlerden biri.

Yayınevi: Çizgi Düşler

Yazar ve çizerler: Gabriel Ba, Fabio Moon

Konu: Brezilyalı ikiz kardeşler Gabriel Bá ve Fábio Moon yazılıp, çizilmiş olan bir yaşam öyküsü Güngezgini. Yaptığımız seçimlerin içinde bulunduğumuz yaşam ve ölüm döngüsü içerisindeki etkilerini sarsıcı, depresif, heyecanlı ve ümit dolu bir biçimde anlatan bu eseri ölmeden okumanız gereken kitaplar arasına almanızda fayda var.

Detaylı bilgi için tıkla.


Fantastic Four

Nasıl ki Brian Micheal Bendis çok da geçmişte kalmayan bir dönem boyunca Marvel evrenine şekil verip oyunları, dizileri ve filmleri etkiledi; Jonathan Hickman da aynı derecede büyük etkiler bıraktı. Şu anda da X-Men külliyatına yeni bir soluk getirmekte olan Hickman’ın ilk büyük Marvel serisi, Fantastic Four.

Yayınevi: Arkabahçe

Yazar ve çizerler: Jonathan Hickman, Sean Chen, Dale Eaglesham, Neil Edwards

Konu: Gizli İstila olarak da bilinen Skrull İstilası’nın bir hafta sonrası. Marvel Evreni’nin dengeleri Norman Osborn’un güce yükselişiyle birlikte değişiyor. Reed Richards, çoklu-evrenin dünü, bugünü ve geleceğini incelerken geri kalan Fantastic Four ailesi, çocukları Valeria ve Franklin ile yeni düzene karşı geliyor. Jonathan Hickman’ın Secret Wars ile biten büyük Marvel destanı, Reed Richards’ın “her şeyin çözümü” arayışıyla burada başlıyor.

Detaylı bilgi için tıkla.


Daredevil Born Again

Netflix’in ani iptal kararıyla sevenlerini hüzüne boğan Daredevil’in direkt olarak olmasa da 3. sezonunda ilham aldığı eser Born Again‘di. Bu noktada hikayenin çizgi roman dünyasında nasıl ilerlediğini öğrenmeniz ve Daredevil’a olan özleminizi dindirmeniz için verebileceğimiz en iyi tavsiye tabii ki Born Again.

Yayınevi: Arkabahçe

Yazar ve çizerler: Frank Miller ve David Mazzucchelli

Konu: Matt’in biricik aşkı Karen Page’in uyuşturucu için pornografik filmlerde oynadığı ve Daredevil ile ilgili bilgi sattığı karanlık bir dönemde geçiyor hikaye. Daredevil’ın kimliğini öğrenen Kingpin’in bunu kullanması ve Matt’in Karen ile olan aşırı dramatik öyküsü içerisinde yeniden doğmaya çalışan bir Daredevil öyküsü sunuyor Born Again.

Detaylı bilgi için tıkla.


Thor God of Thunder

Hickman ve Bendis kadar büyük çaplı olmasa da Jason Aaron, Thor ve dünyasına getirdiği yeniliklerle ileride kendisini hatırlayacağımız bir yazar. MCU’da göreceğimiz Jane Foster’ın Thor olduğu döneme giden hikayeyi başlatan hikaye Esad Ribic’in çizimleriyle modern bir destana tanık oluyormuş gibi hissettiriyor.

Yayınevi: Marmara Çizgi

Yazar ve çizerler: Jason Aaron, Esad Rıbıc, Dean White

Konu: Her çağdan birçok tanrı, kendilerine tapan ölümlüleri kaosa terk edip ortadan kaybolmaktaydı. Bozguna uğramış bu dünyalar için tek umut, Thor’un Tanrı Kasabı’nın ardındaki korkunç gizemi aydınlatmasıydı! Şimşek Tanrısı uzak geçmişinde, işkence gören tanrıların çığlıklarıyla çınlayan unutulmuş bir mağara bulduğunda kendisini de orada görünce şaşkınlığına engel olamıyor! Günümüzde ise Thor, öldürülen tanrıların kanlı izini uzayın derinliklerinde sürüyor.

Binlerce yıl gelecekte ise, harabeye dönmüş Asgard’ın son tanrı-kralı, Tanrı Kasabı’nın vahşi taburlarına karşı son kez direniyor. Üç devrin üç Thor’u, Tanrı Kasabı’nı durdurmaya çalışırken bu tanrı katilinin çevirdiği kirli entrikanın boyutları bütün iğrençliğiyle gün yüzüne çıkmaya başlıyor!

Daha çok çizgi roman ve roman içeriği görmek ister misiniz? Yorumlarda fikirlerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın. Hazırladığımız diğer listelere göz atmak için tıklayın.

Etiketler

Fulya

Radyoaktif bir örümcek tarafından ısırılacağı güne kadar oyalanan pelerinsiz bir kahraman.

hypnotoad

Boş yapmayı ve çılgın göğüslü anime kızlarını severim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı