Filmİnceleme

The Vast of Night İncelemesi

Twilight Zone aşkının buram buram hissedildiği, zaman içerisinde bilim kurgu klasikleri içinde yer edeceğine inandığım ve yönetmenimiz Andrew Patterson’ın ilk filmi olan The Vast of Night, Prime Video’nun varlığını kutsamamız için yeteri kadar neden veriyor.

The Vast of Night, aslında Twilight Zone çakması olan Paradox Theater şovunun içerisindeki bir bölümmüş gibi bize sunuluyor, hikayenin belli noktalarında yeniden izleyiciye dönüyor ve üstünüzdeki o hayranlık coşkusunu atmanızı sağlıyor.

Bölümün hikayesi ise kasabadaki herkesin basketbol takımını desteklemek için maça gittiği bir gecede santralde çalışmak zorunda olan Fay’in rastlantı sonucu bir radyo dalgası yakalaması ve bunu radyo programcısı arkadaşı Everett aracılığı ile kasabaya yaymasıyla başlıyor denebilir. Gecenin ilerleyen saatlerinde sese karşılık gelen telefon görüşmeleri ve görüşmelerle irdelenen 50’ler amerikasının komünizm ve rus korkusu, diğer milletlere karşı gösterdikleri ırkçı tavırlar, derin devlet komploları ve uzaylı kaçırılmalarına olan bakış açısı filmin oturaklı yapısını oluşturuyor.

Filmin büyük bir kısmı karşılıklı diyaloglar ya da bir koşuşturmaca etrafında geçtiğini düşünürsek Andrew Patterson’ın büyük bir başarıya imza attığını söyleyebiliriz. Twilight Zone bölümlerinin inanılmaz akıcı kurgusunu koruyarak kelimeler arasındaki anlamlarla izleyiciyi germesi, çoğu sahnede tek çekim yöntemi ile ara ara seyirciyi atmosfer altında ezmezi bir ilk filme göre ustaca yöntemler. Usta yönetmen Spilberg’in içimizdeki şüpheciliği gıdıkladığı Close Encounters of the Third Kind filmi gibi kaygı ve bilinmezliğe olan korkuyu izleyiciye çok iyi yansıttığını söylemeliyim. Donnie Darko, Primer ve A Scanner Darkly gibi filmlerle yeniden bir biçim arayışına giren bilim kurgu sinemasının olgunluk meyvelerinden biri diyebileceğim The Vast of Night, unutulmaya yüz tutmuş klasiklere bir saygı duruşu ve kucaklama amacıyla çıktığı yolu muazzam bir biçimde sonlandırarak adını unutturmayacağının garantisini veriyor.

The Vast of Night

Puan - 8

8

Eski kafada bilim kurgu eserleri sevenler için bir Yeni Ahit

hypnotoad

Boş yapmayı ve çılgın göğüslü anime kızlarını severim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu