DiziListeÖneri

Amazon Prime’da İzlenebilecek 5 Dizi Tavsiyesi

Geçtiğimiz günlerde Türkiye marketine giriş yapan Amazon Prime Video, 8 liralık fiyatı ve dolu dolu içeriğiyle bizi sevinçten duvarlara fırlatmıştı. Üstüne bir de belirledikleri fiyatın açılışa özel bir fiyat değil, kalıcı olduğunu açıklamalarıyla bizi bir heyecan aldı. Hal böyle olunca Amazon Prime’da izlenebilecek, şiddetle tavsiye ettiğimiz 5 diziyi sıralayalım dedik. Daha buralar dutlukken listelediğimiz Amazon orijinal dizilerine ise göz atmak için ayrıca şuraya bir tık diyebilirsiniz:

Amazon Prime Video Dizi Önerileri

Şimdi gelin bakalım Amazon’da başka hangi diziler izlenir:

1. Hunters (2020)

Hunters (2020)

Hunters, 2020 Amerika yapımı bir Amazon Prime orijinal dizisi. Dizi 1977 yılında New York’taki bir grup “Nazi avcısı”nın yargılanmadan ve cezalandırılmadan birçoğu Amerika’ya kaçan ve kendilerine kurdukları sahte kimliklerle bambaşka hayatlar yaşayan üst düzey Nazi görevlilerini tek tek bulup avlamasını konu ediyor.

Grubun liderliğini Al Pacino’nun canlandırdığı Meyer Offerman üstlenirken ona How I Met Your Mother’dan tanıdığımız Josh Radnor, genç yetenek Logan Lerman, Lena Olin, Carol Kane ve Saul Rubinek gibi isimler eşlik ediyor. Çete ve ekip işlerinden, kalabalık castlardan çok keyif alan bir izleyici olarak Hunters, benim bu sene içinde en beğenerek izlediğim işlerden biri. Al Pacino ve Logan Lerman arasındaki genç kahraman-baba figürü ilişkisini ve farklı yetenekleri sebebiyle bir araya gelmiş/getirilmiş bu tatlı grubu izlemek oldukça keyifli. Küçük oğulları gözlerinin önünde öldürülen Mindy ve Murray Markowitz çifti ise hikayeye duygusal ve dramatik yoğunluk katan başka bir element oluyor. Karakterler intikam ve etik değerler arasında gidip gelirken seyirci de kendisini aynı çelişkiyi onlarla birlikte hissederken buluyor.

Hunters, yayınlandıktan sonra bazı Yahudi çevrelerce gerçeği birebir yansıtmadığı gerekçesiyle eleştirilmiş olsa da, dizinin zaten böyle bir derdi varmış gibi de görünmüyor. Temelini yaşanmış olaylardan alıyor olsa da işin içinde çokça kurgusal etmen de var, ki bu da zaten Hunters’ı iyi anlatılmış bir hikaye haline getiriyor. Sezon finaline doğru yaklaşırken bazı falsolarla karşılaşsak da, genel olarak seyirciyi şaşırtan, temposu yüksek, karakterlerini izleyene sevdirebilen ve onlarla bağ kurdurabilen bir iş çıkıyor karşımıza. Açılış jeneriğinin de HBO’nun Succession’ıyla birlikte son zamanların en iyisi olduğunu belirtmeden geçmek sanat düşmanlığı olur diyoruz. Böylece Hunters’ı tavsiye listemize ısrarla eklemiş oluyoruz. Zaten Al Pacino senaryoyu okumuş, “Ben bunda oynarım.” demiş, sete çıkmış; kalkıp izleyin – izlemeyin diyecek halimiz yok, biz kimiz sonuçta? (Hiç!)

2. Mozart in The Jungle (2014)

Mozart in The Jungle (2014)

2014 Amerika yapımı Mozart in The Jungle da bir Amazon Prime Video orijinal dizisi. Her ne kadar Amazon 4. sezonun ardından diziyi iptal etmiş olsa da (Eyy Amazon, sen kimsin ya?!) bu tatlı mı tatlı yapımı unutmak mümkün değil! Başrollerini Meksikalı -büyüğümsü- usta Gael García Bernal, Londra doğumlu Hazal Kaya Lola Kirke, Otomatik Portakal’ın Alex’i Malcolm McDowell ve kadın gibi kadınlar Bernadette Peters ile Saffron Burrows’un paylaştığı Mozart in The Jungle, konu olarak New York Senfoni Orkestrası’ndaki bir grup müzisyen ve orkestranın yeni şefi modern dahi Rodrigo’yu merkezine alıyor.

Yarımşar saatlik eğlenceli bölümleriyle bir oturuşta bir sezon bitirdiğimiz, “Bu diziyi nasıl iptal ettiniz vicdansızlar?” diye haftada bir düzenli olarak üzüldüğümüz dizi, yeni sezonlarını bekleyip ilk yayınlandığı tarihlerde izleyen ve Amazon Prime yapımlarıyla sayesinde tanışmış beni, New York’un ve klasik müziğin iç içe geçmiş büyülü atmosferiyle basbayağı etkilemiş ve kendini çok sevdirmişti. 2020’nin bunaltıcılığından sıkılanlara ilaç niyetine tüketmelerini tavsiye ediyoruz ve hepinizi Spotify’da Mozart in The Jungle – Soundtracks playlistine bekliyoruz.

3. This Is Us (2016)

This Is Us (2016)

Yıllar ve mekanlar arasında hunharca yolculuk yaptığımız aile draması 2016 NBC yapımı This Is Us, harika oyunculukları ve ilmek ilmek, detay detay işlenen senaryosuyla hikaye nasıl anlatılır dersi veriyor. Başrollerini gelmiş geçmiş en iyi dizi karakterlerinden biri Jack Pearson rolü ile Heroes’dan tanıdığımız Milo Ventimiglia ile Mandy Moore, Sterling K. Brown, Justin Hartley ve Chrissy Metz’in paylaştığı dizi, 5. sezonuyla 10 Kasım’da dönüyor. Bir ailenin nesilden nesile yaşamına tanık olduğumuz dizi, sıcak aurasıyla seyircisini çok ağlatsa da (baya çok!) bir terapi görevi de üstleniyor.

Jack, Rebecca ve üçüzlerinin hayatlarını izlerken aile bireylerinin her yaşlarına tanık oluyoruz. Aynı zamanda bir karakterin farklı birçok versiyonunu farklı oyuncularla izleme şansı da buluyoruz bu sayede. Müzik seçimleri de cast tercihleri gibi çok başarılı olan diziyi henüz izlemeyenler için Amazon Prime iyi bir başlangıç noktası. Sonuçta This Is Us izlememiş insan eksiktir, ama This Is Us 2. sezon 14. bölüm izlemiş insan daha eksiktir.

4. The Office (2005)

The Office (2005)

Aranızda hala The Office izlememişler varsa aydınlatmayı bir gönül borcu bildiğimizden 2005 NBC yapımı The Office’i de listeye dahil ettik. Bir karakterini övsek diğerine haksızlık edeceğimiz The Office’in ilk 2 sezonunu “cringe comedy” kategorisine sokmak çok da anlamsız olmaz; neticede efsanevi patron Michael Scott rolüyle Steve Carell’in özellikle bu iki sezonda yaptığı her hareket utançtan insana mide krampları geçirtiyor. The Office ayrıca “mockumentary” dediğimiz “sahte belgesel” formatına sahip olduğundan başlangıçta tuhaf gelse de bir kere alışınca bırakabilmek mümkün değil.

Dizide Six Feet Under’ın Arthur’u Rainn Wilson, John Krasinski, Jenna Fischer ve komedyen Mindy Kaling de yer alıyor. Kulvarları aynı olmasa da bana göre The Office, Friends ve Seinfeld gibi ünlü sitcomlardan daha başarılı ve mizahı daha doyurucu. Dizinin orijinali The Office UK’in başrolünde de Ricky Gervais yer alıyordu ve aynı zamanda dizinin yaratıcısı, yazarı ve yönetmeniydi. (Kim bilir, kendisi belki dizinin Amerikan versiyonuna da bir bölümde konuk oluyordur…) Özetle, The Office’i herhalde evine yeni internet bağlatmışlara tavsiye ediyoruz ve o meşhur yangın tatbikatı sahnesini izlemeye gidiyoruz.

5. Forever (2018)

Forever (2018)

2018 Amazon Prime orijinal yapımı Forever, malesef Amazon’un iptal ettiği diziler arasında. 8 bölümlük sezonun ardından yayından kaldırılan Forever, zaten her yerde bayılarak izlediğimiz Maya Rudolph’a bizi bir kere daha hayran bırakıyor. Rudolph’a dizide Oscar karakteriyle Fred Armisen eşlik ediyor. Taşrada yaşayan bir çifti canlandıran ikili, kendilerini absürd bir durumun ortasında bulunca evlilik ve aşk sorgulamaları da kaçınılmaz hale geliyor. Plot twistleri hikayeye güzelce yedirebilen Forever, merkezine aldığı nihilizmle iyi oyunculukları birleştirerek seyir zevki yüksek bir iş haline geliyor. Kaliteli işlerini gözünü kırpmadan iptal eden Amazon’a akıl fikir dileyip Forever’a bir şans vermeniz için sizi sıkı sıkı tembihliyoruz.

Saydığımız 5 dizinin haricinde Amazon Prime Video kütüphanesinde mutlaka izlenmesi gereken başka işler de var elbette. Mad Men, Parks and Recreation, Heroes, X-Files, House MD, Seinfeld, Community gibi birçok kült işin yanında orijinal dizileriyle Amazon Prime, Türkiye’deki seyirciye iyi bir alternatif ve online platformlara da oldukça güçlü bir rakip oldu. Şimdi onlar düşünsün!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu