FilmİncelemeSinema

Parasite (Gisaengchung) İncelemesi

Cannes Film Festivalinde Altın Palmiye, Uluslararası Sinefil Topluluğundan En iyi Yönetmen ve Sidney Film Festivalinden En İyi Film ödüllerini almış olan büyük usta Bong Joon-ho‘nun yeni filmi Parasite kesinlikle nefes kesici bir iş olmuş.

The Host, Memories of Murders, Snowpiercer ya da Okja filmleriyle tanıdığımız ve neredeyse 10 yıldır Korece film çekmemiş olan Bong Joon-ho özüne dönüş yaptığının sinyallerini Parasite filmiyle vermiş bulunmakta. Snowpiercer ve Okja filmlerinde kendisinin bir imzası niteliğinde olan sıradışı anlatımından uzaklaşmasına gelen tepkiler işe yaramışa benziyor. Her zaman anlattığı hikaye ne olursa olsun toplumun ya da insanlığın tuhaf veya çıkarcı yapısını gözler önüne sunan yönetmen Okja filminde saçma sapan bir domuzun dramından öteye gidememişti

Parasite filminde ise birbirinden eşsiz karakterlere sahip dört kişilik bir ailenin yaşam çabasına tanıklık ediyoruz. Dört kez üniversite sınavına girmiş olan Ki-woo’nun arkadaşı sayesinde zengin bir ailenin (Park ailesi) kızına sınav için dersler vermesiyle hikayeye girişimizi yapıyoruz. İnanılmaz derecede yoksulluk çeken bu ailenin bir parazit gibi zengin ailenin evlerini işgal etmesine tanıklık ediyoruz.

Paraları yüzünden biraz aptal ve duyarsızlaşmış olan Park ailesinin giderek kontrolu kaybettiği filmde toplumun bir diğer yüzünü de görmüş oluyoruz. Evlerinde telefonları havada bir şekilde bedava wi-fi arayan ve pizza kutusu katlamak gibi geçici işlerle hayatlarını idame ettirmeye çalışan insanların bıkkınlıklarını iyi veriyor. Kore sinemasının her zaman bizim topraklardan izler taşıdığına inanırım, Parasite ise onlardan biri. Filmde ufakta olsa bahsedilen çok hızlı artan enflasyon yüzünden parçalanmış hayatlar, güvenlik görevlisi olmak için sıraya girmiş 500 üniversite mezunu ve oğullarına ilgi göstermekten aciz Park ailesi. Bu ailenin yemeklerini pişiren, şoförlüğünü yapan, “oğullarını iyileştiren” ve kızının üniversiteyi kazanması için dersler veren ama içten içe onları çok kıskanan ve dolandıran parazit ailesi.

The Host gibi destansı çarpıcılıkta bir açılışa ya da Memories of Murders gibi bir solukta izletecek dinamikliğe sahip olmasa da harika bir film Parasite. Geçen senenin Yabancı Dilde En İyi Film Oscar’ına aday olan Shoplifters gibi daha içten ve gerçekçi bir hikaye sunan Parasite üstüne bolca düşünülecek bir yapım.

Parasite (Gisaengchung) İnceleme

Yönetmenlik - 9
Teknik Başarı - 9
Hikaye - 10
Giriş - 8
Gelişme - 9
Sonuç - 9
Anlatı - 8
Oyunculuk - 10
Orijinallik - 8
Düşündürebilme Yeteneği - 10
Müzik ve Ses Miksajı - 8

8.9

İzleyin ve İzlettirin

hypnotoad

Boş yapmayı ve çılgın göğüslü anime kızlarını severim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu