Diziİnceleme

Undone (Perişan) • İnceleme

BoJack Horseman yaratıcısının elinden çıkan Undone 13 Eylül’de Amazon Prime Video üzerinden seyirci ile buluştu. Dizi gerçek görüntülerle çekildikten sonra üzerine 3D efektler, 2D efektler ve yağlı boya çizimleri eklenmesi sonucunda ortaya çıkıyor, basit haliyle rotoskop animasyon olarak da tanımlayabiliriz. Ön bilgi kısmı bittiğine göre detaylar için sizi, yazıyı okumaya davet ediyorum.

Undone Jacob & Alma
Yağlı boya ile çizilmiş resim örneği

Hikaye

Alma Winograd-Diaz küçükken babasını trafik kazası sonrası kaybetmiş olan ana karakterimiz. Alma daha dizinin ilk dakikalarında yolda bir şeyin dikkatini dağıtması nedeniyle bir trafik kazası geçiriyor ve kendini hastanede buluyor. Trafik canavarı gibi araba sürmesi ve kemerini takmamış olmasının da tam bir kamu spotu havasında olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Alma bir süre komada kaldıktan sonra uyanıyor ama bir şeylerin farklı olduğunu fark ediyor, bu farklı olan şey ise artık özel güçleri olması.

Özel güç deyince hemen akla çizgi roman uyarlamaları gelebiliyor ama burada durum biraz farklı çok havalı veya dünyayı kurtaracak bir özel güç değil. Zamanı maniple ederek kendi bedeni üzerinde zaman yolculuğu yapabiliyor. Butterfly Effect ve Life is Strange severler duruma biraz hakimdir. Özellikle Life is Strange bu diziye fazlasıyla benziyor çünkü güçleri kullanma amaçları benzer, sevdiklerini kurtarmak. Alma’nın kazadan önce gördüğü ve kazaya neden olan şey babası Jacob’ın hayaleti. Jacob, Alma’dan yeni güçlerini kurtararak kendisini öldüren şeyi bulmasını ve kendisini kurtarmasını istemektedir.

Jacob Undone
Better Call Jacob

Görsellik

Dizinin konusu ilginizi çektiyse bir de görselliği bekleyin. Yazıda kulanmak için görsel seçmek çok zor oldu çünkü çok fazla güzel görsel var. Bir yukarıda Jacob’ın resmini koydum resmen yüz modeli olan Bob Odenkirk live action bir diziden fırlamış gibi duruyor. Animasyon tekniğinin temelinde gerçek görüntü kullanmak olduğundan yüzlerdeki detaylar ve gerçekçilik konusunda Undone, diğer animasyon dizileri ile kıyaslanamayacak kadar güzel çizimlere sahip.

Karakterler

Başrol olan Alma’dan kısaca bahsetmiştim babasını küçükken kaybediyor ve bunun üzerine hayatı komple değişiyor. Erkek arkadaşı Sam ile birlikte yaşayan Alma’nın en büyük korkusu standart çiftler gibi monoton bir yaşama sahip olmak. Aslında Alma’nın hayatı daha şimdiden monoton bir düzene girmiş ve bundan şikayet etmek için her fırsatı kullanıyor. Alma’ya Alita ve Bird Box filmlerinden tanıdığımız Rosa Salazar hayat veriyor.

Babası Jacob ise fazlasıyla karmaşık bir karakter. Kendinin kaza sonucu ölmediğini, öldürüldüğünü söylüyor. Kendisinin zaman yolculuğu üzerinde uğraşan bir fizikçi olması da okları üzerine çekiyor. Jacob, Alma’yı kendi ölümünü araştırması için zaman yolculuğu konusunda eğitirken Alma da babası hakkında bilmediklerini öğrenmeye başlıyor. Breaking Bad ve Better Call Saul seven biri olduğumdan Bob Odenkirk performansı bile benim için bu diziyi izlemek için yeterli bir sebep.

Undone Alma

Yorumum

Zamanda yolculuk konusu ilginizi çekiyorsa veya animasyonlardan hoşlanıyorsanız bu diziye şans vermenizi tavsiye ederim. Animasyon sevmiyorsanız da diziye şans vermenizi tavsiye ederim çünkü animasyon olduğu kadar gerçek görüntü havası da var dizide. Life is Strange severlerin diziden ayrıca bir keyif alacağını umuyorum Undone tam sizlik bir dizi. Yaklaşık 22 dakikalık 8 bölümden oluşan dizi 3 saat civarı sürüyor. Temposu oldukça akıcı olduğu için tek oturuşta bir film izler gibi bitirmeniz bile mümkün.

Undone (Perişan) İncelemesi

Hikaye - 8
Görsellik - 9
Akıcılık ve Tempo - 8

8.3

Harika

Zaman yolculuğu ve psikoloji temalı dizi sevenler için 3 saatlik ufak bir kaçamak.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu