AnimeFilmİnceleme

A Whisker Away

Yönetmenliğini Sailor Moon’dan tanıdığımız Junichi Sato ve Anohana, Spirited Away gibi animelerde imzası bulunan Tomotaka Shibayama’nın yaptığı A Whisker Away, seyircisine hoş vakitler geçirmeyi garanti ediyor.

A Whisker Away İncelemesi

Ailesi dağılmış Miyo ve geçim sıkıntıları yüzünden sevdiği işi bırakmak zorunda kalan Hinode’nin hikayesini anlatan bu aşk filmi, çoğu günümüz romantik komedi filmlerine taş çıkaracak bir alt metin ve duygu seli sunuyor.

Filmin Konusu

Miyo, ailesinin ayrılacağını öğrendiği akşam bir kedi ile anlaşma yapması sonucu istediği zaman kediye dönüşme yetkisini kazanır. Bu yeteneğini kullanarak sevdiği çocuğun yanına gitmeye başlayan Miyo, dışarıdan her ne kadar güler yüzlü gözükse de içten içe parçalanmakta olan bir kızdır. Kedi Taroya dönüşüp Hinodeye yaptığı ziyaretlerle kendi dünyasındaki sorunları görmezden kalkmaya çalışsa da bu sefer Hinode’nin sorunlarıyla yüzleşmesi gerekmektedir.

A Whisker Away İncelemesi

Öte yandan Hinode ise ailesinden tek anlaşabildiği insan olan dedesi ile çömlekçilik yaparak boş zamanlarını değerlendir. Çoğu zaman kendine güvenmez ve çevresindeki dünyanın getirilerinden korkarak yaşar. Sınıf arkadaşı Miyo ile de bu yüzden anlaşamaz çünkü kendisinin başaramadığı şeyi başardığını sanır. Hinedo çoğu zaman pek duygularını dışa vuramasa da kedisi Taro ile geçirdiği zamanlarda olmak istediği kişi haline gelmeye çalışır. Tabii karşısındakinin Miyo olduğundan habersizdir.

A Whisker Away İncelemesi
Film ile İlgili Genel Görüşüm

Her ne kadar fantastik öğeler içerse de A Whisker Away toplum açısından yanlış yaptığımız şeylere güzel bir gün ışığı tutuyor. Zorluklar karşısında pes etmiş ya da etmeyi göze koymuş insanlara kendilerine yeniden bir şans tanımalarını istiyor. Genç kitlenin zorluklara başa çıkmaya çalışırken tökezleyip düşmesinde bir sakınca olmadığını. Hayatları boyunca bu mücadeleyi verecekleri ama asla yalnız olmayacaklarını güzel bir dille anlatıyor. Yan karakter ve yan hikaye açısından kısır bir eser olan A Whisker Away, ana hikaye zenginliği olarak Ghibli animelerini aratmayacak derecede başarılı. Yakın zamanda izlediğim Cat Returns (Netflixten izleyebilirsiniz.) animesinin görsel dilini birazda olsa yansıtmasından dolayı takdirimi kazanıyor. Yaklaşık iki saatlik süresi, takdire şayan hikayesi ve günümüzde kullanılan dandik 3DCG çizimlerin yerine eski usul animasyonuyla içinizi ısıtacak güzel bir deneyim yaşamak istiyorsanız kesinlikle tavsiye ederim.

A Whisker Away

Yönetmenlik - 8.5
Teknik Başarı - 8.5
Hikaye - 8
Anlatı - 8
Orijinallik - 9
Müzik ve Ses Miksajı - 7.5
Düşündürebilme Yeteneği - 9

8.4

Harika

Etiketler

hypnotoad

Boş yapmayı ve çılgın göğüslü anime kızlarını severim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı