FilmHaberSinema

Spider-Man Filmlerinin Kaderi Ne Olacak?

Geçtiğimiz hafta sinema dünyasının gündemi beklenmedik bir haber ile uzun süre meşgul oldu. Kevin Feige’nin Disney ve Sony ortak bir paydada buluşamadığı için artık Spider-Man filmlerinde yaratıcı yapımcılık görevini üstlenmeyeceği söylendi. Bu ise artık Spider-Man filmlerinin kaderi ne olacak? Artık MCU’nun bir parçası olmayacak mı gibi sorular ortaya çıkardı. Bizlerde bu kafa karışıklığını gidermek üzere hem Spider-Man’in en başta MCU’ya nasıl dahil olduğunu, anlaşmayı ve son durumu anlattığımız bir yazı hazırladık.

Captain America Civil War Spiderman

Marvel Stüdyoları’nın Captain America: Civil War’da Spider-Man’e yer vermek için verdiği büyük çaba sonucu 2015 yılında yapılan bir anlaşma ile Sony ve Disney Spider-Man’in (ve diğer Spider-Man karakterlerinin) Marvel Sinematik Evreni filmlerinde gözükmesi, karşılığında da Marvel’ın solo Spider-Man filmlerine danışmanlık yapmasında anlaşmıştı. Böylelikle Sony’nin 2 farklı seri olarak çektiği 5 filmin ardından Stan Lee’nin biricik kahramanı yuvaya dönmüş oldu.

Tom Holland da Chris Evans ve Robert Downey Jr. ile yapılan ekran testlerinden sonra dost canlısı komşumuz Örümcek Adam olarak hayatımıza dahil oldu.

Tom Holland - Robert Downey Jr

Sony ve Disney’in yaptığı anlaşmanın şu an soruna yol açan detaylarına gelmemiz gerekirse anlaşmaya göre Marvel ve Disney solo filmlere herhangi bir şekilde mali destekte bulunmayacak karşılığında da Spider-Man’i kendi filmlerinde kullandığında Sony’ye herhangi bir ücret ödemeyecekti. Yani anlaşma sadece kreatif kısımlar için vardı. Sony sadece sembolik bir şekilde solo filmlerin ilk gün gişesinden elde edilen kazancın %1’ini Disney ile paylaşıyordu.

Bu yapılan anlaşmanın sonsuza kadar sürmeyeceğini hepimiz bilsek dahi genel olarak herkes Tom Holland’ın Sony ile yaptığı 3 solo filmlik anlaşması ve Marvel’ın olayları işleyiş tarzından en azından 3’leme tamamlanana kadar süreceğini düşünüyordu.

Öyle ki iki filmde de Tony ve Happy karakterleri önemli yerlerde konumlandırılmış bunun ikinci filmde üzerinde Nick Fury ve Maria Hill ve Captain Marvel bağlantıları eklenmiş, filmin sonu bizi yeni faza hazırladıkları hissini yaratmıştı.

Spider-Man Filmlerinin Kaderi Ne Olacak?

Far From Home’un vizyonda olduğu süreçte ise eğer film gişede 1 milyar dolar barajını geçmezse Sony’nin Disney ile olan bu anlaşmayı fes edeceği sözleri duyulmuştu.

Filmin 1 milyar dolar barajını geçip üstüne global ölçekte Sony’nin tüm zamanlarda en çok gişe elde eden filmi olmasıyla hepimiz derin bir oh çeksek de bu rahatlık fazla sürmedi.

Disney ve Sony anlaşmalarını yenilemek için oturdukları masadan bir ortak yol bulamayarak ayrıldılar.

İlk başta Sony’nin bir çalışanı tarafından sızdırılan haberde Kevin Feige’nin artık Spider-Man filmlerinde yaratıcı yapımcılık rolünü üstlenmeyeceği yayıldı. Haberin detaylarına inildiğindeyse Disney’in gelecek Spider-Man filmlerinin kazancından %50 pay istediği ortaya çıktı. Sony ise buna karşılık olarak daha önce %1 olan ilk gün gişe kazancı payını %5’e çekmeyi teklif etmişti.

Aradaki farkın çok fazla olması ve Kevin Feige’nin sadece gelecek 3 yılı kapsayan MCU’nun 4. evresi için 8 dizi, 6 film projesi yönetmesi ve diğer yandan da 5. evreyi planlaması gerektiği yani iş yükünün şimdiden çok fazla olmasından dolayı anlaşma imzalamamıştı.

Bunun yanında Feige olmasa da Sony’nin Tom Holland ile birlikte 2 film daha çekme planları olduğu da duyuldu. İki haberin birleşimi ise başka bir soruyu doğurdu, Marvel Spider-Man filmlerine destek olmayacaksa bu artık karakterin MCU’ya dahil olmadığı anlamına mı geliyordu?

Sosyal medyada patlama etkisi yaratan bu haberlerin ardından Sony’den bir temsilci görüşmelerin henüz sonlanmadığını söylediği bir açıklamada bulundu.

Bu umutların tekrar yeşermesine neden olmuştu ki Variety, Sony’nin filmin %25 hasılatından Feige’nin hizmeti karşılığında vazgeçmeye hazır olduğunu fakat Disney’in bu teklifi reddettiğini açıklayan bir haber yayınladı.

Bu sırada gerçekleşen D23 Expo’da yeni dizi ve filmlerin tanıtımı için bulunan Kevin Feige ve animasyon filmi Onward için Walt Disney paneline katılan Tom Holland’la ise dananın kuyruğu koptu.

Film için sahnede olduğu sırada panelde bulunan gazetecilerin dile getirdiğine göre hüzünlü ve zorlukla konuşan Holland zorlu bir hafta geçirdiğini, herkese desteği için minnettar olduğunu dile getirip sözlerini “Sizi 3000 kez seviyorum.” diyerek sonlandırdı.

I love you 3000

Feige ve Holland aynı ortamdayken tabii ki gazeteciler durmadı ve Entertainment Weekly ikiliye ayrı ayrı Spider-Man’in kaderi soruldu.

Tom Holland:

Temelde 5 muhteşem film yaptık. Mükemmel bir beş yıl oldu. Hayatımın deneyimini yaşadım. Geleceğin ne getireceğini kim bilebilir? Tüm bildiğim Spider-Man’i oynamaya ve hayatımın deneyimini yaşamaya devam edeceğim ve bu çok eğlenceli olacak. Her ne yapmaya seçersek seçelim, gelecek Spider-Man için farklı olacak ama aynı zamanda eşit derecede müthiş ve inanılmaz da olacak ve daha da iyi hale getirmek için yeni yollar bulacağız.

Kevin Feige:

Birlikte 2 solo, 3 tane de Avengers içinde olmak üzere toplamda 5 film yaptık. Bu gerçekleşeceğini hiç düşünmediğim bir hayaldi. Sonsuza kadar sürmeyeceğini biliyorduk. Bunu gerçekleştirmek için sınırlı bir zamanımız olduğunu biliyorduk ve anlatmak istediğimiz hikayeyi anlattık. Bunun için her zaman minnettar olacağım.

Bu iki konuşma hissedebileceğiniz gibi aslında birer veda. Marvel ve Disney’in Spider-man’den vazgeçtiği ve Sony’nin kendi rotasını çizmeye karar verdiği belli. Tom Holland’ın da dediği gibi geleceğin karakter için ne getireceği bilinmez. Bizi Tom Hardy’nin Venom’u ve Jared Leto’nun Morbious’unun olduğu bir evrene yol almış bir Peter’ın beklemesi muhtemel.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?Hala umut olabilir mi? Duygu ve düşüncelerinizi yorumlarda bizimle paylaşmayı unutmayın!

Etiketler

Fulya

Radyoaktif bir örümcek tarafından ısırılacağı güne kadar oyalanan pelerinsiz bir kahraman.

Bir Yorum

  1. BüYÜK İHTİMALLE SONY HER SEFERİNDE YAPTIĞI GİBİ YİNE SPİDER MANİ MAHVEDECEK VE DİSNEYLE TEKRAR BİR ANLAŞMA YAPACAKLAR(DİSNEY KABUL EDERSE)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı