Oyun

Hearthstone’nun Yeni Genişleme Paketi Duyuruldu; Hadi Biraz Hs Gömelim

Blizzard özellikle içinde bulunduğum 90 jenerasyonu arasında en sevilen ve benimsenen oyun firmalarından bir tanesi. Benimsenmesinin en büyük nedenleri ise teknolojinin yeterince gelişmediği, oyun dünyasının emeklemekte olduğu dönemlerde adından çokça söz ettiren oyunlar yapmış olması. Diablo, Starcraft, World of Warcraft gibi çıktığı döneme göre devrimsel, özenli; iyi oynanış dinamikleri, orijinal dünyaları ve etkileyici senaryoları bir potada eritmiş oyunlar benim jenerasyonumun çocukluk aşklarıdır. Fakat tüm bu efsanelere rağmen Blizzard popülerliğini, oyun dünyasındaki yelpazenin genişlediği şu dönemlerde (Overwatch’a rağmen) oldukça yitirmiş durumda. Bu düşüşün sebeplerini masaya yatıracağız ve yeni genişleme paketi Rise of Shadows hakkındaki bilgileri size aktaracağız.

Rise of Shadows’un temasını ve mekaniklerini ana hatlarıyla anlatmak için henüz elimizde yeterli bilgi maalesef yok. Fakat Blizzard kendisine göre en önemli olan bilgileri paylaşmış: çıkış tarihi ve fiyat.

Hearthstone çıkmadan önce dijital ortamda oyuncuların birbiriyle online olarak kapışabileceği doğru düzgün bir oyun yoktu. Bunun yerine board game olarak satılan, fiziksel kartlara sahip Magic the Gathering, Pokemon ve Yu gi oh gibi oyunlar mevcuttu. Bu oyunların sevenleri küçük bir kitle olsa da kart oyunlarını gerçekten aşkla seven ve bu sevgi için bir miktar parayı gözden çıkarabilecek bir kitleydi. İşte bu kitleden Blizzard bünyesinde çalışan Ben Brode önderliğindeki küçük bir ekip, bahsettiğim kart oyunlarının mekaniklerini harmanlayarak, oyun dünyasının hiçliğine bir anda bombayı bıraktı. İlk ismiyle Hearthstone: Heroes of Warcraft, çıktığında oyun dünyasını belki derinden sarsmadı ama kart oyunu seven geeklerin büyük açlığını, potansiyeliyle doyurmayı başardı. İçerdiği az kart sayesinde dengeli, Blizzard’ın gücü ile hem mobilde hem bilgisayarda oynanabilen, Warcraft teması sayesinde ışık hızıyla benimsenebilen ilgi çekici bir oyundu.

Blizzard ise oyunun yakaladığı başarıdan ötürü şaşkındı. İşte bu şaşkınlık Hearthstone’nun çökmeye başlaması için fitili ateşleyen şey oldu. Çünkü Blizzard artık Hearthstone: Heroes of Warcraft’ı para makinesi olarak görmeye başladı.

Hearthstone’nun hala geliştirilmeye devam edildiği ilk senelerinde, oyunda ranked/casual 1vs1, yine 1vs1 tawern brawl ve arena modu bulunuyordu; ayrıca her sene belirli aralıklarla çıkan genişleme paketleri ile oyun mekanikleri çeşitleniyor, kartlar dengeleniyordu. Fakat oyunu küçük bir ekibin geliştirmesinden doğan yazılımsal sorunlar yüzünden, her güncelleme geldiğinde oyun sisteminize otomatik olarak tekrar indirilip yükleniyordu dolayısıyla çok küçük değişimler yüzünden ortalama 1,5 Gb güncelleme indiriyordunuz. Ayrıca oyun büyüdükçe buglar ortaya çıkıyordu ve oyundan düşme gibi sorunlar da baş göstermeye başlamıştı. Bu sorunlar çok uzun süre devam etti, kimi ise hala çözülmedi. Blizzard gibi bir firmanın böyle sorunların uzun süre devam etmesine izin vermiş olması bile, oyuna bakış açılarının ne kadar yüzeysel olduğunu ve artık altın yumurtlayan tavuklarını kesmeye karar verdiklerinin göstergesiydi.

Wow oynayan herkes bilir. Blizzard oyunlarının oyun içi ekonomisi son derece kazıktır. Bu olay Hearthstone’da da böyleydi. Oyun içi parayla, genişleme paketlerinin oyuna sunduğu yeni kartları alıp koleksiyonunuzu tamamlamak neredeyse imkansızdı ve bunu başarmak istiyorsanız tüm sene her gün oynayarak oyun içi para biriktirmek zorunda kalıyordunuz. Her genişleme paketi çıktığında, oyuna eklenen kartlar metayı anında değiştiriyor ve daha önce yaptığınız destelerinizin bir çoğu çöp haline geliyordu. Dolayısıyla bu oyunu seviyorsanız ve yüksek ranklarda oynamak istiyorsanız Blizzard size 2 seçenek sunuyordu. Ya hayatınızı bu oyuna verip her gün oynayıp görev yaparak sürekli para biriktirmeniz; ya da Blizzard’a para bayılmanız (ki döviz kuru artmaya başladıktan sonra bu iyice imkansızlaştı).

Yıllar geçiyor, yeni genişleme paketleri çıkıyor, tonla kart oyuna girmeye başlıyordu. Fakat oyundaki bu büyüme doğal olarak yeni problemleri de beraberinde getirdi. Oyun artık kartların dengesini sağlayamamaya başlamıştı. Meta giderek kısırlaştı ve zamanla sadece bazı destelerin oynanabileceği bir oyun haline geldi. Tabii ki bu desteleri yapmak için de yukarıda anlattığım seçimi yapmanız gerekiyordu. Bu sıradanlaşmaya aynı zamanda oyuna yeni modlar eklenmemesi ve Blizzard’ın cimriliğini koruması da tuz biber oldu. Sıradan mobil oyunlarda bile bir çok oyun modu ve küçük hediyelerle zamanını oyuna veren oyuncuları ödüllendiren sistemler bulunurken Hearthstone bunların hiç birine yanaşmadı.

Bunlarla beraber Hearthstone, elindeki Warcraft malzemesini de değerlendiremedi ve her geçen sene daha çocukça temalarla kartlar çıkmaya başladı. Sonunda, Hearthstone: Heroes of Warcraft  isim değiştirdi ve Warcraft mirasını bir kenara itti.

Tüm bu problemlere rağmen, Hearthstone hala seviliyor ve oynanıyordu çünkü popülerliği sayesinde kart oyunlarıyla ilgisi olmayan oyuncuları da çekmeye başladı ki bahsettiğim mevzular oyuna yeni başlayanlar ya da kısa dönemli oyuncular için bir problem teşkil etmiyordu. Twitch’te en çok izlenenler sıralamasında ilk 7 deydi ve uluslararası Hearthstone turnuvaları prodüksiyonunu genişletmeye devam ediyordu. Blizzard bunun üzerine iyice şımardı ve Hearthstone’u daha fazla para kazanabilmek için mobil oyun sektörünün kalbini oluşturan kitleye göre pazarlamaya başladı. Yani 10 yaşındaki bebelere göre.

İşte bu şımarık hamleyle, Blizzard sonunda altın yumurtlayan tavuğunu kesti. Oyunun orijinal yapım ekibinde de bulunan ve oyun içi mekaniklerinin çeşitlendirilmesinden tutun, oyuncularla ilişkilere kadar bir çok konuda en büyük söz sahibi olan game designer Ben Brode Hearthstone ekibinden ayrıldı. Hearthstone oynayan en büyük yayıncılar (ki aynı zamanda profesyonel oyuncular) yavaş yavaş kariyerlerini noktalayıp başka oyunlara geçtiler. Oyunun kemik kitlesi mekanı boşaltmaya başladı ve Blizzard o anda geri basması gerektiğini anladı fakat artık çok geçti.

Hearthstone hala fahiş fiyatlara senede zibilyon tane genişleme paketi çıkarmaya devam ediyor ve henüz oyuna yeni bir oyun modu da eklenmedi. Dolayısıyla oyuna para vermiyorsanız, yılın her günü bu saçmalıklara tahammül etmeniz gerekiyor.

Rise of Shadows da diğerlerinden farksız olmayan bir başka para tuzağı genişleme paketi işte. 9 Nisanda yayınlanıyor fakat  5 Nisandan itibaren ön siparişi verilebiliyor. Henüz kaç kart içerdiği ve teması bilinmiyor fakat  “yeni” gelen mekanikleri açıklaması bakımından 8 kart yayınlandı.

Tebrikler Blizzard.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu