FilmListeÖneri

Az Bilinen 6 Müzikal Film Önerisi

Karantina günlerinden sıkılanlar için yeni bir liste yaptım. Aslında bu listenin çok daha eğlenceli filmler barındırması gerekiyordu ama hayat işte. Neyse, 21. Yüzyılda yayınlanmış müzikaller arasından kısmen az bilinenler arasından seçmeye çalıştım. Yani müzikal denildiğinde aklınıza gelen ilk filmler yok listede ve o yüzden lütfen beni suçlamayın. Tür ya da tema konulu istekleriniz olursa da Twitter’dan yazabilirsiniz. Fazla uzatmadan en kasvetli filmle az bilinen 6 müzikal film önerisi listesine başlayayım:

Az Bilinen 6 Müzikal Film Önerisi


Le Magasin des Suicides (The Suicide Shop)

Az Bilinen 6 Müzikal Film Önerisi

Listenin ilk sırasında Fransız yapımı bir animasyon bulunuyor. The Suicide Shop; hayatın çok acı ve tatsız olduğu bir şehirde, hayatlarında hiç neşe olmayan insanların kolay yolu seçerek intihar etmesini konu alıyor. Hayatın değerini kara mizahla sorgularken, akıcı bir hikâye anlatımına sahip. Animasyonu, şarkıları ve özellikle sorguladığı konuyla takdirimi kazanan yapımın izlenmeyi hak ettiğini söyleyebilirim.

“Hayatta mağlup oldunuz ama ölümde başarılı olacaksınız!” Puan: 7/10


Anna and the Apocalypse

Az Bilinen 6 Müzikal Film Önerisi

Bu filmin fragmanını izlediğimde gerçekten fragmana bayılmıştım ama oluşan beklentilerimi karşılamadı. Özüne baktığımızda çekimi ya da şarkıları gerçekten başarılı sayılabilecek seviyede olsa da zombili gençlik müzikali gibi güzel bir fikri yeterince iyi kullanamamışlar. Aslında filmin yarısına kadar belki de her şey harika ama özellikle son bölümlerde o kadar keyif bozan tercihler yapılmış ki enerjik bir filmi kasvetli bir havada kaybetmişler. Ancak ben yine de böyle filmleri her gün bulamazsınız diyorum ve en karar vermeden önce en azından fragmanını izlemenizi tavsiye ediyorum.

“Hollywood sonu diye bir şey yoktur.” Puan: 5/10


Córki Dancingu (The Lure)

Az Bilinen 6 Müzikal Film Önerisi

Yönetmen Agnieszka Smoczynska, denizkızları üzerine yazılmış olan hikâye ve efsaneleri günümüze uyarlayarak farklı bir müzikal şölen sunmuş bizlere. Renkli sinematografisi ve dans koreografileriyle öne çıkan filmin hikayesi ve oyunculuklarının da oldukça güçlü olduğunu söylemem gerek. Bazen korku filmlerini aratmayacak ürperticiliği ve bazen de erotik film olmaya yakın müstehcenliği olmasıyla da oldukça garip bir yönü var. O yüzden müzikal izleyeyim derken kendinizi korku filmi izlerken bulabileceğinizin uyarısını önceden yapmak istedim.

“Korkmaya hiç gerek yok, seni yemeyeceğiz, canım benim.” Puan: 7/10


Les Chansons D’amour (Love Songs)

Az Bilinen 6 Müzikal Film Önerisi

Bugüne kadar aşk üzerine çekilen çok film olmuştur ama bence aşkın cinsiyeti yoktur sözünü en iyi anlatan filmdir Love Songs. Bazen şarkılarının filmin önüne fazlasıyla geçtiğini düşünsem de oldukça güzel de bir hikayesi vardır. Biraz neşelendirecek, biraz hüzünlendirecek ama keyifli vakitler geçirtecek bir müzikal arıyorsanız en doğru seçim bu olabilir.

“Beni daha az sev ama daha uzun sürsün.” Puan: 7/10


Sunshine on Leith

Az Bilinen 6 Müzikal Film Önerisi

Askerden dönen iki gencin, aşk ve aile hayatlarını konu alan bir film Sunshine on Leith. 1917’den tanıdığımız George MacKay’in harika performansı bence filmin en övgüye değer bölümü (Aynı zamanda rol arkadaşı Kevin Guthrie’nin de Dunkirk’te oynaması bana göre ilginç bir dipnot). Şarkılarının ve koreografilerinin güzelliği bir yana sanırım listenin en pozitif filminin bu olduğunu söyleyebilirim. Kaldı ki benim için filmde kullanılan aksanlar bile çok hoş olmuş dememe yetiyor.

“Bitti ve geçti…” Puan: 7/10


Moulin Rouge!

Müzikal Film Önerileri

Geldik listedeki son filme. Açıkçası diğer filmlere göre daha fazla bilinen (hatta döneminin en iyi müzikallerinden) ama bugünlerde nedense çok söz edilmeyen bir film (8 Oscar adaylığı ve 2’sini kazandığı halde). Ewan McGregor ve Nicole Kidman’ın başrollerinde olduğu filmde bir yazarın kaleminden aşkın ne olduğu anlatılıyor. Set prodüksiyonu, güçlü performansları, hareketli şarkıları ve etkileyici hikayesiyle kesinlikle listedeki en beğendiğim film.

“Hayat boyu öğrenebileceğin en büyük şey, sadece sevmek ve karşılığında sevilmektir.” Puan: 8/10


Bonus: K-12

Müzikal Film Önerileri

Açıkçası bu müzikal listeye pek uymasa da yazının bir yerine iliştirmek istedim çünkü gerçekten saygı duyulası bir iş. Albümdeki şarkılara çektiği klipleri, güzel bir kurguyla birleştirerek film yapmak ve bunu kendi başına yapmak takdire değer. Albümdeki parçalar ya da film bana çok hitap etmiyor olsa da prodüksiyonunu oldukça başarılı buldum. Birkaç saat müzik dinleyeyim dediğinizde açıp kolaylıkla izleyebileceğiniz bir yapım (Üstelik YouTube üzerinden izleyebilirsiniz).

Müzikal Film Önerileri

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı