Diziİnceleme

Hanna • Dizi İnceleme

2011 yapımı aynı isimli filmin uyarlaması olan Hanna dizisi 29 Mart’ta Amazon Prime üzerinden seyirciyle buluştu. İlk bölümü tanıtım amaçlı olarak yaklaşık bir ay önce yayınlanmıştı. Normal çıkış tarihi olan 29 Mart’ta da kalan bölümler yayınlandı. Yazıda diziyi elimden geldiğince spoiler vermeden anlatmaya çalıştım. Merak edenleri şöyle yazımıza alalım.

Hanna

Hikaye

Hanna, babası olan Erik Heller tarafından Polonya’da insanlıktan çok uzaktaki bir ormanda yaşamaktadır. Eski bir CIA ajanı olan Eric Heller insanlıktan uzak bu alanda kızı Hanna’yı her gün eğitmektedir. Hayatta kalma, avlanma, dövüşme, silah kullanma gibi temel eğitimlerin yanı sıra okula gidemediği için işine yarayacak coğrafi bilgileri de vermektedir. Oluşturduğu sahte kişiliğe yardımcı olması için efsane olmuş filmleri ve müzikleri de es geçmez.

Hanna

Dizi günümüzden 15 sene öncesinde yani Hanna’nın doğumunun biraz sonrasında başlar. Erik, gizli bir CIA üssüne sızarak henüz yeni doğmuş olan Hanna’yı kaçırır ve Johanna (Hanna’nın annesi) ile buluşarak yola çıkarlar. Bu yolculuk sandıkları gibi kolay olmaz ve Marissa Weigler adlı bir CIA ajanı yönetimindeki bir ekip peşlerine takılır. Kovalama sonucu Johanna hayatını kaybeder ve Erik de kızını alıp gözden kaybolur. Ardından müzik girer ve dizi başlar.

Hanna

Hanna tüm hikayeyi öğrendiğinde artık ormanın derinliklerinde yaşamak istediği için babasıyla intikam alma hazırlıklarına başlarlar. Hayatı boyunca aldıkları eğitimi kullanacakları bir amaç bulmuştur artık. Marissa Weigler adlı kadını öldürüp özgürlüğünü kazanacaktır. Daha doğrusu böyle ummaktadır çünkü Hanna’nın yolculuğu daha yeni başlamıştır. Bu yolculukta insanları tanıyıp arkadaş edinirken ailesini de keşfedecektir.

Hanna

Kadro

Dizinin başrolünde Hanna rolüyle çoğumuzun ilk defa duyduğu Esme Creed-Miles yer alıyor. Kendisine Altered Carbon, House of Cards ve The Killing dizileri ile Suicide Squad filminden tanıdığımız Joel Kinnaman, Erik Heller rolü ile eşlik ediyor. Marissa Weigler karakteri de Joel Kinnaman ile The Killing dizisinin baş rolünü paylaşan World War Z filmiyle tanıdığımız Mireille Enos tarafından canlandırılıyor. Joel Kinnaman ve Mireille Enos zaten tanıdığımız isimler Hanna rolündeki Esme Creed-Miles ise güzel bir performans sergiliyor.

Hanna

Yorumum

Güzel hikayeli ve güzel tempolu bir dizi olmuş. Birkaç gereksiz detay olsa da bunlar çok keyif kaçırmıyor. Diziyi birçok yönden Logan filmine benzettim filmi sevenlere ayrıca tavsiye ederim. Hanna karakter olarak Laura Kinney benzeri bir karakter olmuş. Her ne kadar öldürmek için eğitilmiş olması ve insanlardan uzak büyümüş olması nedeniyle insanların gözünde “tuhaf” dursa bile özünde o da bizim gibi bir insan. Diğer insanlara bakıp neden farklı olduğunu sorguluyor ve normal bir hayat istiyor, bir yere ait olmak istiyor. Güzel hikayeli ve kısa bir aksiyon dizisi arayanlara tavsiye ederim.

Hanna

Hanna

Hikaye - 7.5
Aksiyon - 7
Görsellik - 7
Oyunculuk - 7
Müzik ve ses - 6

6.9

Gayet Güzel

Kısa ve güzel aksiyon dizisi arıyorsanız bu dizi tam sizlik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu