Diziİnceleme

Extracurricular: Bir Kore Gençlik Dizisi

Netflix’in alışılmışın dışındaki Kore gençlik dizisi Extracurricular bir liselinin karanlık hayatını gözler önüne seriyor.

Extracurricular: Netflix Kore Gençlik Dizisi

Hikaye

Annesinin evi terketmesi ve babasının bir kumar bağımlısı haline gelmesinden sonra kendi ayaklarının üzerinde durma çabası veren Jisoo’nun karanlık hikayesinin anlatıldığı Extracurricular çoğu kore dizisinde bulamayacağınız tatlar içeriyor. Sosyal anlamda yetersiz ve içine kapanık bir çocuk olan Jidoo Üniversite parası için ücret karşılığı flört (Netflix çevirisi böyle fakat bildiğiniz fuhuş) uygulaması geliştirir ve kızların güvenliğinden emin olmak için eski bir gazi olan Bay Lee’i tutar. Lee ve kızlar asla “Amca” diye adlandırdıkları Jisoo ile tanışmazlar ve işlerini sessiz bir şekilde devam ettirirler. Kendisinin tam zıttını temsil eden güçlü ve özgüvenli Gruyu şans eseri Jisoo’nun telefonunu ele geçirmesiyle ve organizasyona dahil olur.

Extracurricular: Netflix Kore Gençlik Dizisi

Karakterlerin Toplumdaki Yeri

Extracurricular, yıkık bir çocuk olan Jisoo’nun toplumda yer kazanmak için fuhuş işine kendini zorlamasını çok iyi anlatıyor. Toplum için en önemli şey olan gençlerin yer edinebilmek adına illegal işlere başvurması etkileyici bir anlatım doğuruyor. Herhangi bir sosyal destek için “çok” meşgul olan yetkililer ve ailelerin sonuçlarını görüyoruz. İyi bir hayatı olmasına rağmen ailesinin ona dayattığı hayattan kaçmak için Jisoo’nun organizasyonuna ortak olması karakter için anlamlı şeyler çıkartıyor. Ailesinin baskısı sonucu toplum içinde dominant bir karaktere sahip olması ve bundan nefret etmesi işlenirken zaman geçtikçe istemsizce organizasyonun patronu haline gelmesi bazı açılardan meta alt metinlere ev sahipliği yapıyor.

Extracurricular: Netflix Kore Gençlik Dizisi

Öte yandan okulun popüler çocuğuyla iyi geçinebilmek için sigaraya ve daha ötesinde fuhuşa başlayan Minhee Jisoo’nun aksine toplumun öne çıkmayı isteyen kesimini temsil ediyor. Ne kadar pahalı hediyeler alsa da ne kadar “sevgilisinin” isteklerini yerine getirse de tek hatasında köşeye atılan Minhee, hayatımızda bize yukarıdan bakan üst kesimin bir oyuncağı gibi kullanılmayı kabullenmesini sorgulamaya başlayınca kendi gelişimini tamamlayama yaklaşıyor. Kendi güçlülüğünü ispatlamak adına bir kurbanın psikolojik durumunu önemseyen kuvvet kolları ve dandik öğütlerle yardımcı olmaya çalışan rehberlik servisinin yetersizliği de iyi bir taşlama.

Kimler İzlemeli?

  • 13 Reasons Why ve Elite tarzı gençlik dramalarını sevenler
  • Alışılmış romantik komedi Kore dizilerinden bıkanlar
  • Suç dramalarında farklı tatlar arayanlar

Extracurricular

Hikaye - 8.5
Oyunculuk - 8
Tempo - 7
Orijinallik - 8
Yönetmenlik - 7

7.7

Kesinlikle İzlenmeli!

hypnotoad

Boş yapmayı ve çılgın göğüslü anime kızlarını severim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu