Çizgi Romanİnceleme
Trend

City of Owls – Hikayenin Son Perdesi | 2. Bölüm

Bir önceki yazımızda Baykuşlar hikayesinin ilk cildinin önemli anlarını anlatmıştık. Bu yazımızda ise City of Owls, -ülkemizde JBC Yayıncılık tarafından Baykuşlar Şehri olarak basılmış- çizgi romanı için aynısını yapıyor ve ardından da (bu yazının ikinci sayfasında) hikayeyi derinlemesine inceliyoruz.

Baykuşlar Divanı, hikayede daha sonra çözümlenecek bir çok olayın tohumunu atıp bunların çok az bir kısmını çözüme ulaştırıyordu. Mesela Dick’in Talon olması için çok önceden seçilmiş olması ve bunun sonucunda beklenmedik bir cinayetin şüphelisi çıkması mevzusu gibi. Baykuşlar Şehri ise aksiyon dolu ve pek çok sır perdesini aralayan bir çizgi roman. Hazırsanız City of Owls hikayesinin en etkileyici anlarını kısaca anlatalım ve hemen ardından incelemeye başlayalım.

Divan’ın Saldırısı

Çizgi roman, önceki hikayenin aynen kaldığı yerden, Talon’ların saldırıya geçmesi ile başlıyor. Divan en büyük amacı olan Gotham Şehri’ni kontrolü altında tutma vazifesini yerine getiremediğini anladığı gibi daha farklı bir strateji izlemeye başlıyor. Gölgelerin içinden çıkarak son mücadelelerini vermeye hazırlanıyorlar.

City of Owls, Divan’ın geçmişi hakkında bize daha da fazla bilgi veriyor. Acil bir durumda kaldıklarında bu derece agresif bir saldırıya geçişlerini görmek, inşaa ettikleri kült için ne kadar uğraştıklarını da bir yandan bize hissettiriyor. İnsanları manipüle ederek ve korkutarak bulundukları yere geldiklerini iyice anlamış oluyoruz.

Bruce’u tekrar kendini toparlamış gibi görüyoruz. Önceki kitapta Divan’ın pençesinde kendini kaybetme eşiğindeyken tanıdığımız Bruce’a dönüşü uzun sürmüyor. İşte bu süreci biraz daha detaylı ve incelikli işlemiş olsalar bence çok daha iyi olacak bir hikaye Baykuşlar hikayesi. Bu büyük eksiğine rağmen Gotham mitleri arasına soktuğu Divan eklentisi bence hedefi olan yeni okurlar tarafından erişilebilir bir hikaye çıkarmayı başarıyla yerine getiriyor.

Ancak daha eski okuyucuların kafasında bazı soru işaretleri oluşmuyor değil. Örneğin ilk kitaptaki Dick Grayson’ın Divan’a olan bağı, hikayenin bir yandan ayakları yere basmaya çalışan yapısını zedeliyor. Bunun en büyük nedeni de Bruce gibi dedektiflik yetenekleri ile tanınmış bir karakterin bunu bu kadar geç fark etmiş olması.

City of Owls

Lincoln March’ın Geçmişi

Bunun yanında hikayede Lincoln March’ın da Wayne ailesi ile bir bağı olduğunu hatta kendisini Bruce’un kayıp kardeşi olduğunu iddia ettiği bir nokta var. City of Owls bu konuda net bir açıklama yapmıyor. Dediklerinin ne kadar bir doğruluğu var yoksa sadece Bruce’u manipüle etmek için ortaya attığı yalanlar mı tam olarak anlayamıyoruz. Fakat bu konuda Bruce’un da Lincoln’ün söylediği küçük bir detay nedeniyle şüpheci yaklaşması, daha sonrasına üzerine gidilebilmesi için açık bir kapı bırakıyor.

City of Owls, sadece Batfamily ve Divan’ın mücadelesini anlatmakla kalmıyor. Bir önceki kitap olan Baykuşlar Divanı’nda Bruce’un büyük babasını Divan’dan kaçarken görmüştük. Bunda ise pek sevgili Alfred’imizin babası Jarvis Pennyworth’un Divan ile olan bir mücadelesini okuyoruz. Ayrıca Bruce’un labirentten kurtuluşu ve sonrasında yaşadığı şok anında kendisine Harper Row isimli yeni bir karakterin yardım ettiğine tanıklık etmiştik. Baykuşlar Şehri, bu iki hikayenin de derinliklerine inerek bu karakter hakkında yeni şeyler öğrenmemizi sağlıyor. Bunlarla kalmayıp klasik Batman kötüsü Mr. Freeze hakkında da bir öyküyü barındırıyor Baykuşlar Şehri. Freeze’in DC’nin -o dönemki- yeni atılımı olan New 52 içerisindeki yeniden değerlendirilmiş bir orijin hikayesi ile karşımıza çıktığı bir sayı da var.

Baykuşlar Divanı & Baykuşlar Şehri

Hikaye - 7
Kurgu ve anlatı - 7
Çizimler ve renklendirmeler - 7.5
Görsel tasarım - 8

7.4

Okunması gereken bir Batman hikayesi.

Batman mitlerine köklü ve detaylı bir eklenti olan Baykuşlar Divanı, yeni okuyucular için ideal bir giriş noktası olmayı da başarıyor.

1 2Sonraki sayfa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu